...:::wWw.GocmenkoliK.coM:::...
 
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
26 Mart 2017, 12:07:28
Turkish Bulgarian Russian English Spanish German


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Martı Jonathan Livingston kitap özeti  (Okunma Sayısı 22046 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
samuil
Büyüyen Göçmen
***


Cinsiyet: Bay
Nerden:
Meslek: Seçiniz
Mesaj Sayısı: 186
Rep Puanı: 1
Kiribati Kiribati

Çevrimdışı Çevrimdışı


« : 13 Nisan 2007, 21:50:40 »


" Martıların çoğu beslenmeleri için gerekli olandan fazlasını öğrenmezler. Onlar için uçuşun anlamı besine ulaşıp kıyıya dönmektir. Onların amacı uçuş değil yemektir.

" Martı Jonathan sıradan bir martı değildi. Bir arayış ve uyanış içindeydi. Denenmemişi denemek ve öğrenmek isteğindeydi. Bir martının uçamayacağı hızları ve yükseklikleri denemek ve başarmak istiyordu. Her başarısızlığın neden ve niçinler ini arayarak, yeni yöntemler bulmayı kendine amaç edinmişti. Bu uyanış ve arayış martı sürüsünü olduğu kadar ailesini de rahatsız ediyordu.

Annesi, neden Jan neden diye sordu?
—Bu kadara zor mu diğerleri gibi olman? Yemiyor içmiyorsun, bak bir kemik bir tüy kaldın. Alçak uçuşu pelikanlara ve albatroslara bırak.

Jonathan şöyle karşılık veriyordu.
Bir kemik ve tüy kalmam önemli değil anne. Bir martı olarak havada ne
yapabilirim ne yapamam onu bilmek istiyorum. Sadece bilmek istiyorum.

Jonathan bıkmadan usanmadan bütün uçuşları deneyerek, her başarısızlık
onda yeni şeylerin denenmesi için bir etki oluyordu. On binlerce yıldır hiçbir martının denemediği uçuşları yapıyor ve yeni uçuşları için yöntemler buluyordu.

Hayat kıyı ile balıkçı tekneleri arasında geçirilen boş bir yaşamdan ibaret değildir..

Jonathan martı kurultayının önünde sürüden kovulurken, yaşlı kurultay başkanı şöyle seslenir Jonathan'a.

-Bir gün sen martı Jonathan bu yolun çıkmayacağını bileceksin. Biz bu dünyada yemek ve olduğu kadar uzun yaşamak için geldik. Bunun dışında bir hayat bilmiyoruz ve bilemeyiz.
Jonathan şöyle cevap verdi.
Sadece artık balık kafaları peşinde koşmak değildir hayat. Binlerce yıl bu böyle oldu, ama bizim yaşamak için bir gereğimiz var; öğrenmek, bulmak ve özgür olmak.

Ve Jonathan uzak kayalıklara doğru uçarken, öbür martıların, kendilerini tanrılaştıracak olan bir uçuşa ulaşmayı reddetmelerine üzülüyordu.

Jonathan yılmadan, usanmadan çalıştı, her gün yeni şeyler keşfediyordu. Sıradan hiçbir martının erişemeyeceği hız ve yüksekliklere ulaşıyor, istediği gibi ve bir çok martıdan daha iyi besleniyordu.
O uçmayı öğrenmişti.

Jonathan her gün daha çok öğrendi. O artık yaşamak için, balıkçı tekneleri ve bayat ekmek artıklarının peşinde değildi.
Bir gün Jonathan yükseklerde uçarken yıldız gibi parlayan iki martı gelerek, ona, seni daha yükseklere, yuvaya götürmeye geldik dediler.

Ve martı Jonathan Livingstone kapkara bir gök yüzü içinde yıldız gibi parlayan iki martıyla birlikte gözden kayboldu.

Demek cennet bu diye düşündü ve kendisine gülümsedi. Burada da durmadan, dinlenmeden yeni uçuşlar öğreniyordu. Bir gün öğreticisiyle uçuş eğitimi yaptıktan sonra, kum üzerinde düşünürken eski dünyasını hatırladı.

Ötekiler nerede? Bizlerden olan niye yok? Ne tuhaf, benim geldiğim yerde... binlerce vardı. Biliyorum diye başını salladı Sullivan ve devam etti. Sana şu kadar söylerim ki, sen milyonda bulunansın. Çoğumuz o kadar zor ve güç ulaştık ki buraya. Biz bu dünyadan, ondan az farklı bir dünyaya geçtik. Nereden geldiğimizi, nerede olduğumuzu fark etmeden, sadece o anımızı yaşayarak. Bizler yemekten, içmekten, savaşmaktan ibaret olmayan ve sürünün gücü altında bulunmayan bir dünyanın varlığını öğrendiğimiz zaman. Kaç dünyadan geçmiştik. Binlerce John on binlerce. Hiçbir şey öğrenmezsen gelecek dünyan önceki ile aynı olur. Sınırlı, yenilenmeyen bir hayat, kuşun gibi ağır ve anlamsız olur."

Jonathan bir akşam kumda dinlenirken en yaşlı martı Chiang'ın yanına yaklaştı.

—Chiang burası cennet değil değilmi? Diye sordu.

Yaşlı martı ay ışığında gülümsedi. Yine öğreniyorsun martı Jonathan dedi.

—Peki, bundan sonra ne olacak? Nereye gidiyoruz? Cennet diye bir yer yok mu?

—Hayır, Jonathan öyle bir yer yok. O NE BİR YER , NE DE BİR ZAMAN. CENNET, KENDİNDE KUSURSUZLUĞU BULMAKTIR.

—Sen çok hızlı uçucusun değil mi?

-Ben ben hızı çok severim dedi.

Kusursuz hıza eriştiğin an cennetin kapısına yaklaştın demektir Jonathan. Ve bu ne binlerce kilometre hızla, ne de ışık hızı ile uçmak demektir. Çünkü her hangi bir sayı sınırdır. Ancak kusursuz hızla olunabilir. Ancak kusursuz hızla orada olunabilir.

Birden Chiang kayboldu ve aynı anda on beş metre ilerideki su kıyısının yanında belirdi. Bunlar bir an içinde olmuştu. Tekrar kayboldu, bu defa Jonathan onu omuz başında gördü. Şaşkınlıkla cennet meselesini unutmuştu. Nasıl yapıyorsun bunu? Ne hissediyorsun? Ne kadar uzağa gidebilirsin? İstediğin herhangi bir yere, istediğin zaman gidebilirmisin?

Ben aklımdan geçen her yere ve zamana gittim dedi, yaşlı martı. Kusursuz bir hızı öğrenme uğruna her şeyi, her şeyi feda edenler, her yere gidebilenlerdir. Hatırla Jonathan, cennet yer ve zaman değildir. Bunlar o kadar anlamsız ki. Jonathan heyecanla " Bana öyle uçmayı öğretebilirmisin? " diye sordu. Chiang genç martıyı dikkatle süzerek " Düşünce kadar hızlı uçmak için, gideceğin yer neresi olursa olsun şimdiden oraya vardığını inanarak başlaman gerek. " dedi.

Chiang'a göre bu işin kuralı Jonatan'ın kendisini yüz beş santimlik kanat açıklığı olan ve uçuş rotası belli bir gövdenin sınırları içinde görmemesi idi. Bu işin kuralı öz yapısının, adı konmamış bir kusursuzlukla zaman ve mesafenin ötesinde, her yerde aynı anda yaşadığının bilincine varmaktır.

Sonra bir gün Jonathan sahilde dururken birden gözlerini yumdu. Sezginin doruğunu yaşadığı bir anda Chiang'ın ne demek istediğini anladı.. Jonathan gözlerini açtı ve ihtiyarla birlikte tamamen başka bir sahilde buldu kendini..
Sonunda bunu öğrendin dedi Chiang. Fakat elindekileri iyi kullanmak gerek. Jonathan şaşkınlıkla sordu. Neredeyiz? Besbelli yeşil göğü ve güneş yerine parlayan iki yıldızı olan bir gezegendeyiz.

Chiang " Eğer istersen zaman üzerine çalışabiliriz, geçmiş ve geleceğe uçmayı öğrenene kadar. O zaman en zor olanı, güçlü olanı ve en doğru olanı yaşamaya hazır olacaksın.

Aradan aylar geçti, Jonathan öğreniyordu, büyük istekle. Artık Chiang'ın son günleri idi, öğrencilerine hayatın gözle görünmeyen ilkelerini anlamaya ve onu öğrenmek için aralıksız çalışmaya devam etmelerini anlattı. Son sözü " Jonathan SEVGİNİN ÜZERİNE ÇALIŞMAYA DEVAMET "oldu.

Günler geçtikçe dünyaya geldiği toprakları sık sık hatırlamaya başladı. Onun ancak özgür ve bağımsız olarak kendi gözleriyle görmek isteyenlere gösterebilirdi.

Arkadaşı Sullivan, " Jon seni o zaman kovan militanların bugün sana kulak vereceklerini nereden çıkarıyorsun? Geldiğin yerdeki martılar kör dövüşü içinde sahillerinde pinekliyorlar. Onlar cennetten binlerce kilometre uzaktalar. Ve sen orada onlara cenneti göstermek istiyorsun."

Bir gün geri dönmeye karar verdi. Arkadaşı Sullivan seni çok özleyeceğiz dedi .Şimdiye kadar öğrendiklerimizi unutmuş gibi görünüyorsun. Eğer bizim arkadaşlığımız zaman ve mesafe ile sınırlı ise o yok demektir. Biz zaman ve mesafe ile sınırlı olmayanı yaşıyoruz. Mesafeyi yenince biz hep aynı yerdeyiz. Zamanı yenince hep aynı anın içindeyiz. Böylece hep beraber olabileceğimizi düşünmedin mi? Martı Sullivan güldü " Seni deli kuş " dedi, şefkatle, eğer yerdeki birine binlerce kilometre uzağını gösterecek birisi çıkarsa o da sen olacaksın.

Son hızla uçmakta olan Fletcher yanı başında dünyanın en parlak beyaz martısının bir tüyü bile kıpırdamadan süzülmekte olduğunu gördü. Böylece Fletcher Jonathan'ın ilk öğrencisi oldu. Sonraki günler onlara yeni öğrenciler katıldı.

Bir gün Jonathan kovulmuş öğrencileri ile birlikte sürünün kurultay toplantıları yaptığı kumsala indiler. Sürü gelenlerin karşısında şaşkınlıktan dona kaldı. Bu olacak şey değildi. Onlar kovulmuştu, nasıl dönerler diye düşündüler. Kurultay başkanının buyruğu gereği kimse onlarla ilgilenmesin, kovulmuşlarla konuşan kendisini sürüden kovulmuş bilsin di.

O andan itibaren bütün sürü onlara sırtını döndü. Jonathan her şeye rağmen öğrencilerle birlikte diğer martıları şaşkına çevirecek şekilde eğitim uçuşları yapıyor, her geçen dün sürüden bir iki martı daha onlara katılıyordu.

Aradan bir hafta geçti. Bir gün martı Fletcher çok yüksek hızla uçarken önüne çıkan yavru bir martıya çarpmamak için sola doğru sert bir dönüş yaptı. Sonra bir yamaca çarptı. Yamaç onun için sanki başka bir dünyaya açılan muazzam sert bir kapıydı.

Vücudun düşünceden fazla bir şey olmadığı hakkında söylediklerimi hatırla. Fletcher yamacın dibinde toplanmış sürünün önünde silkelendi, kanatlarını gerdi ve gözlerini açtı, Kalabalıktan bir çığlık koptu.
—Yaşıyor, ölmüş olan yaşıyor.
—Ulu tanrının oğlu ona kanatlarının ucuyla dokundu, ona can verdi.
—Hayır, o şeytandır. Şeytan sürüyü dağıtmaya geldi.
Kalabalığı meydana getiren dört bin martı üzerlerine atlamaya hazırlanırken.
—Buradan uzaklaşalım Fletcher, istermisin diye sordu Jonathan sordu.
—Buna itirazım olmaz, dedi Fletcher.
O anda onlar bin metre uzakta idiler. Fletcher şaşkınlıkla hala gözlerini kırpıyordu. " Ne oldu şimdi. Biz nasıl geldik buraya?
—Sürüden dışarı olmak istedin değilmi?
-Evet ama bu nasıl...?
-Her zaman olduğu gibi Fletcher, antrenmanla.
Sabah olduğunda sürü çılgınlığını unutmuştu. Fakat Fletcher unutmamıştı. -Biraz önce seni öldürmeye kalkan gözü dönmüşler sürüsünü sevmeyi nasıl becerdiğini anlayamıyorum dedi, Fletcher.
-Ama Fletcher, sevilen o değildi. Tabi ki kötülük ve kini sevmezsin. Her martıda gerçek martıyı aramaya çalışmalısın ve bunu kendilerinin bulmasına yardım etmelisin. Gerçek sevgi bu. Bir tattın mı onu özünde kavrarsın.
Bir an sonra Jonatan’ın vücudu havada dalgalandı.
-BENİ TANRILAŞTIRAN APTALCA SÖZLERİN YAYILMASINA ENGEL OL. Tamam mı Fletcher. Ben bir martıyım. Zavallı Fletcher, gözünle gördüğünü inanma. Onlar sadece sınırlı olanlardır. Sevgiyle bak. Seninle olanın adını koy. Uçuşun adını öğreneceksin.
VE JONATHAN SAYDAMLAŞTI.
Sürü teki olmama, alışıla gelmiş düşünce tutsaklığından kurtulma, yenilik peşinde olmamız misyonumuzdur. Gerçeğin araştırılması ancak bu yöntemle olabilir.
 ok ok
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2007, 21:52:51 Gönderen: samuil » Logged
Advertisement Links Advertisement Links

Logged Logged
dj_desi
}}}***ШЕФКЪ***{{{
Has Göçmen
*****


ДЖ_ДЕСИ

Cinsiyet: Bay
Nerden: Разград-Богомилци
Meslek: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 1553
Rep Puanı: 184
Bulgaria Bulgaria

Çevrimdışı Çevrimdışı


WWW
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2007, 08:18:47 »

paylaşim için saol devamini bekleriz + REP güle güle kulan :D
Logged

     Gizli içeriği Görebilmeniz için cevap yazınız Kilitli Konulara ise"TESEKKUR ET"Butonuna Basınız...
                                  СКРИТО ТО ПОСЛАНИЕ ДА ВИДИТЕ НАТИСНИ "TESEKKUR ET"


 

koli
Mini Göçmen
*

Avatar Yok

Cinsiyet: Bay
Nerden: plovdiv
Mesaj Sayısı: 5
Rep Puanı: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı


« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2007, 17:10:36 »

gerçekten çok önemli bi yazar edebiyat kültüründe çok değerli kitabı da çok iyi okudum beğendim ok
Logged
o.r.h.a.n
o.r.h.a.n
Küçük Göçmen
**


Cinsiyet: Bay
Nerden: çorlu
Mesaj Sayısı: 98
Rep Puanı: 7
Turkey Turkey

Çevrimdışı Çevrimdışı


« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2007, 23:10:30 »

paylaşımın için saol
Logged
melankolia_34
Küçük Göçmen
**


Cinsiyet: Bay
Nerden: istanbul avcılar
Mesaj Sayısı: 66
Rep Puanı: 1
Turkey Turkey

Çevrimdışı Çevrimdışı


« Yanıtla #4 : 16 Eylül 2007, 19:11:02 »

paylaşımın için çok tşk ederiz biraz uzun oldu okunması ama gerçekden zevkli bi çalışma
Logged

hayat bir sınavsa adımı yazar çıkarım
meghan
Mini Göçmen
*

Avatar Yok

Cinsiyet: Bay
Nerden: hatay
Mesaj Sayısı: 1
Rep Puanı: 0
Turkey Turkey

Çevrimdışı Çevrimdışı


« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2008, 13:30:37 »

EYWALLAH GÖÇMENAGALAR
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
Anahtar Kelimeler Martı Jonathan Livingston kitap özeti Mp3 indir, Martı Jonathan Livingston kitap özeti Klip indir, Martı Jonathan Livingston kitap özeti Videosu, Martı Jonathan Livingston kitap özeti Programi indir

 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
Yeraltından notların özeti
Edebiyat
samuil 0 2238 Son Mesaj 14 Nisan 2007, 18:12:47
Gönderen: samuil
KiTap okurmuyuz « 1 2 3 »
Anketler
creater 32 2712 Son Mesaj 11 Temmuz 2009, 12:30:16
Gönderen: mpuspe
Bir dizinin özeti: Cinayet, tecavüz ve işkence
Güncel Haber ve Gelişmeler
Questrun 2 973 Son Mesaj 17 Ekim 2008, 14:24:10
Gönderen: Questrun
Yaprak Dökümü - Kısaca Romanın Özeti
Diğer Diziler
anelia_fen4o 1 1085 Son Mesaj 14 Nisan 2009, 00:16:18
Gönderen: _deva_
ingilizce dialoglar ( kitap + ses ) « 1 2 »
Yabancı Dil Eğitimi
_deva_ 22 4323 Son Mesaj 29 Eylül 2014, 19:45:11
Gönderen: SihiR
Dizinin 2. Bölümünün Özeti
Ezel
anelia_fen4o 1 920 Son Mesaj 22 Ekim 2009, 00:49:57
Gönderen: anelia_fen4o
Simone Pisapia Feat. Jonathan La Lokura - Una Noche Mas (Gianluca Zunda Remix)
R-S-T-U
DjSmS 0 567 Son Mesaj 17 Eylül 2011, 14:22:26
Gönderen: DjSmS
MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Copyright © 2007 Gocmenkolik.coM ®, All Rights Reserved - Sitemap-2 - Arşiv
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM